Napisane przez: rolniczy | 23 stycznia 2011

Uwaga na rośliny trujące na łące!

Zdarza się często, że na łące lub pastwisku pojawiają się rośliny, które w zbyt dużej ilości obniżają wartość pokarmową paszy, a często wpływają niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie zwierząt.

Zatrucia

Zatrucie organizmu toksynami roślinnymi następuje najczęściej po spożyciu rośliny świeżej lub suszonej. Może się jednak zdarzyć zatrucie cieląt mlekiem matki, która spożyła paszę zawierającą roślinę trującą. Toksyczność danego gatunku określa się występowaniem w roślinie tzw. ciał czynnych, które w wielu przypadkach nie zostały dostatecznie rozpoznane. Szkodliwość danej rośliny ulega znacznym wahaniom, występuje w różnym nasileniu, w zależności od warunków klimatycznych, glebowych i geograficznych. Należy również podkreślić indywidualną wrażliwość zwierząt na poszczególne trucizny. Często nic zdajemy sobie sprawy, że dana roślina może być szkodliwa, wręcz trująca, dlatego poniżej podam najczęściej występujące rośliny, których nadmiar na łące lub pastwisku jest niepożądany.

Szczaw polny(Rumex Acetosella)

Rośnie na pastwiskach, suchych łąkach, ugorach. Kwitnie od maja do sierpnia. Dzięki kwaskowatemu smakowi chętnie zjadany przez zwierzęta, jednak większe jego ilości powodują ciężkie, a niekiedy śmiertelne zatrucia. Mleko krów spasanych na terenach zachwaszczonych szczawiem polnym szybko zsiada się, zaś śmietana źle się przerabia na masło. Szczaw jest trujący w okresie dojrzewania owoców. Najczęstszym objawem zatrucia jest osłabienie akcji serca, zmiany w nerkach, zmniejszenie krzepliwości krwi.

Wilczomlecz sosnka (Herba Euphorbiae)

Roślina ta rośnie na suchych łąkach i pastwiskach; kwitnie w kwietniu i maju. Zwierzęta ulegają zatruciu zieloną paszą lub sianem zawierającym wilczomlecz. Mleko chorych krów, owiec i kóz jest koloru czerwonego i zawiera substancje trujące. Skarmianie zwierząt sianem zawierającym 40-70% tej rośliny stanowi poważne niebezpieczeństwo.

Kaczyniec (Caltha Palustris L.)

Spotyka się go na wilgotnych łąkach. Jest trujący w stanie zielonym, głównie w okresie kwitnienia marzec-kwiecień i owocowania. Roślina jest trująca dla bydła i koni. Śmiertelne zatrucia są możliwe wczesną wiosną, gdy zwierzęta zjadają znaczne ilości kaczyńca z braku innej roślinności. Objawem zatrucia u bydła jest biegunka z jednoczesnym zmniejszeniem laktacji.

Ziarnopłon wiosenny(Ranunculus Ficaria L.)

Podobnie jak kaczyniec jest chętnie zjadany przez zwierzęta z braku innej roślinności. Bywają wypadki śmiertelnych zatruć wśród krów ziarnopłonem. U zwierząt występuje ślinotok, biegunka, drgawki, po 2-3 dniach zgon.

Jaskier ostry (Ranunculus Acris Racer L.)

Roślina często występująca na łąkach i pastwiskach. W stanie świeżym zatrucia wśród zwierząt są niezmiernie rzadkie, ponieważ ostry zapach anemoniny odstrasza zwierzęta. Zdarzają się jednak wypadki zachorowań przy wypasaniu łąki i pastwiska o dużej zawartości jaskrów, zwłaszcza na wiosnę, przed pojawieniem się kwiatów. Przy zatruciach jaskrem pojawiają się objawy podrażniające przewód pokarmowy, zatruciom ulegają wszystkie zwierzęta jednak najrzadziej konie i świnie. Po ususzeniu wszystkie gatunki jaskrów są nieszkodliwe.

Mak polny  (Papaver Rhoeas)

Pojawia się na pastwiskach, ugorach, kwitnie od maja do lipca. Zwierzęta reguły omijają tą roślinę, jednak zdarzały się zatrucia cieląt mlekiem krów matek, które pasły się na pastwiskach zachwaszczonych makiem.

Pszeniec gajowy (Melampyrum morosum)

Roślina kwitnie od maja do października, występuje na łąkach. Działa trująco na konie i owce. Głównie trujące są nasiona, które przedostają się do pokarmu. Mleko krów spożywających na pastwiskach pszeniec nabiera kolor niebieskawego i nieprzyjemnego w smaku.

Szeleżnik większy (Rhinanthus Serotinus)

Spotykany najczęściej na polach, łąkach, kwitnie o maja do lipca. Trujące są szczególnie nasiona, notowano nawet zatruci śmiertelne.

Gniadosz błotny(Pedicularis Pali stris L)

Kwitnie od mają do lipca. Roślina szkodliwa dla bydła. U zwierząt żywionych sianem z dużą zawartością gniadosza występuj przewlekła biegunka, następuje podrążnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego, nerek (czerwony mocz, zwierzęta chudną). W stanie świeżym gniadosz jest omijany przez zwierzęta.

To tylko bardziej pospolite rośliny występujące na łąkach i pastwiskach które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie zwierząt.

Poczytaj więcej o mieszanki traw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: