Napisane przez: rolniczy | 10 stycznia 2011

Najczęstsze błędy przy żywieniu krów mlecznych

Żywienie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wydajność krów mlecznych oraz na skład mleka (zawartość tłuszczu i białka). Wszelkie błędy popełnione w tym zakresie niemalże natychmiast uwidaczniają się w spadku wydajności, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia stada.

Lepsze nawyki

Jeszcze kilka lat temu sposób żywienia krów mlecznych preferowany przez wielu rolników (szczególnie mniejszych) pozostawiał wiele do życzenia. Podstawowym mankamentem był brak w dawkach pokarmowych kiszonek, jako podstawowej paszy objętościowej niezbędnej szczególnie w żywieniu zimowym. Obecnie co raz więcej rolników sporządza kiszonkę z kukurydzy, jednak zbyt małą ilość gospodarstw posiada maszyny do zbioru kukurydzy. Całe szczęście sporządzenie kiszonki z traw jest  technicznie możliwe niemal w każdym gospodarstwie, i dzięki temu jest to już powszechna metoda konserwacji pasz. Przy braku kiszonek bardzo trudno prawidłowo zbilansować dawkę pokarmową, w szczególności zapewnić odpowiednią ilość niezbędnego dla przeżuwaczy włókna, suchej masy oraz zachować odpowiedni poziom koncentracji składników pokarmowych (głównie energii).

Zima – lato

W żywieniu krów bardzo ważnym momentem jest przejście z żywienia zimowego na letnie. Wielu rolników widząc w zielonkach szansę na wzrost wydajności, zbyt gwałtownie zmienia sposób, co w praktyce przynosi zupełnie odwrotny skutek. W stosunku do pasz okresu zimowego zielonki zawierają mniej suchej masy i włókna, charakteryzują się wyższą strawnością i zawartością białka, przy niekorzystnym stosunku energii do białka. Te różnice w składzie i wartości pokarmowej może powodować brak wzrostu wydajności, a nawet jej spadek. Dlatego też dawki pasz treściwych dla krów są z góry ograniczone.

Witaminy i minerały

Bilansowanie składników mineralnych stanowi bardzo istotny problem w żywieniu krów. Niestety jest ono często zaniedbywane przez rolników, a nawet zupełnie pomijane, co może powodować obniżenie wydajności oraz pogorszenie stanu zdrowia, zaburzenia w rozrodzie, choroby, itp. Ilość i rodzaj dodatków mineralnych muszą być dostosowane do potrzeb produkcyjnych krowy i zbilansowane ze związkami mineralnymi podawanymi w paszach gospodarskich. Stosownie do rodzaju skarmianych pasz odpowiednie mieszanki mineralne i mineralno-witaminowe powinny stanowić 2-3% udziału w mieszance paszy treściwej. Lizawka solna dostarcza krowom odpowiednich minerałów, należy ją stosować szczególnie w okresie pastwiskowania.

Aby rolnicy mogli być zadowoleni z wyników produkcyjnych nie mogą popełniać wyżej wymienionych błędów w żywieniu krów mlecznych. Jeżeli występują jakieś nieprawidłowości to po ich wyeliminowaniu wydajność mleczna ulegnie poprawie.

Zaloguj się na nowe forum producentów mleka ProducenciMleka.pl

Reklamy

Responses

  1. […] Mając odpowiedni zapas pasz dobrej jakości i właściwie je stosując, można nimi pokryć potrzeby bytowe i produkcyjne krów dających 10 do 14 litrów mleka dziennie. Dla krów o wyższej wydajności niezbędny jest dodatek paszy treściwej (0,5 kg na produkcję 1 litra mleka). Mając do dyspozycji kilka rodzajów pasz, lepiej jest skarmiać je jednocześnie, a nie kolejno jedną po drugiej. Urozmaicona dawka pokarmowa jest bardziej smakowita i chętniej wyjadana. Ponadto zwiększa pewność pełnego zaopatrzenia zwierząt we wszystkie składniki pokarmowe i przyczynia się do lepszego wykorzystania paszy. O właściwej kolejności podawania pasz objętościowych i treściwych piszę tutaj. […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: